У припреми збирка пјесама “ НЕВИДЉИВА РУКА СПАСА“ Душке Ристић

Рецензија:

Сенахид  Незировић:

Поетски  првенац  Богољупке  душе

(Душка  Ристић: „Невидљива Рука Спаса“, поезија, издавач: „АСоглас“, Зворник, Република Српска, 2024.)

 

 

Поетски првенац младе Песникиње Душке Ристић из Бијељине Република Српска,: „Невидљива Рука Спаса“, конципиран је кохерентно од 55 поетских наслова/текстова које ауторка није поделила у циклусе/ тематско – мотивске кругове (јер смо ионако подељени „границама“)…

Иако се ради о првој књизи стихова када рецензија, по неписаном правилу старијих колега по перу и тастатури, мора бити афирмативна, утисак је да имамо Песникињу Душку Ристић која у невиђеном заносу, формираних ставова, понекад и дидактички, настоји певати „као славуј на грани“. У времену када је тежак живот, Богохуљење и дехуманизација на врхунцу (што је најављено пред Крај овог Света!), експлоатација досегнула размере веће него у доба робовласничког периода и фараона древног Египта, а егзистенција људског рода и појединца озбиљно доведена у питање, млада Поетеса Душка Ристић одупире се безнађу – стиховима и поезијом!

Њени лепи стихове и песме, обрађују теме из живота (чак две песме је написала с овим насловом што је потврда снаге талента, јер их варира на различите начине!), корелатима мотива природе и (ближњих из) породице (Брат, Кумство, Дјеца, Брак, Остављена дјеца, Заборављена мајка, Нерођена беба, Моја дјеца, Дјед и Чему се чудиш?), Узвишеног Богољубља (Невидљива Рука Спаса, Бог ти снагу даје, Богородица, Недјеља, Не суди, Отац – духовник, Црква и сл.), отаџбинско – родољубивога карактера (Домовина, Косово, Дом). Кроз ове и друге песме провејавају универзални мотиви жене и Љубави (Жена, Другарица, Стани жено, Не тражи ме, Када неко воли, Ко те за руку држи, Узајамна Љубав, Брак, Љубав за сва времена, Забрањена Љубав, Заборављена мајка, Њена љепота, Осмијех, Свакој жени, Љубав, Ноћ, Љуби и воли, Крила, Не можеш ти бити ја).

Песникиња Душка Ристић, пева онако каква је основа њеног властитог имена, из чисте душе! Она у стиховима и песмама поставља питања, што је као „Задатак литературе“, поставио и Сол Билоу (Saul Below), пореклом јевреј и књижевни нобеловац (1976) из САД-а. Истовремено, Душка Ристић у свом песничком поступку уноси не само емоције, него и – искуство, што је одлика руских Песникиња Ане Ахматове и Марине Цветајеве. Интенционалним порукама Доброте, она иде руку под руку са супругама два најзначајнија књижевника који су писали на руском језику: Фјодора Михаиловича Достојевског и Осипа Емиљевича Мандељштама!

Захвалност и слављење Бога у њеним стиховима и песмама је врхунац Људског битисања на Плавој Планети! Стога, она се као млада Песникиња чуди много чему, али ми се не смемо чудити откуда се појавио наслов – метафорична синтагма овог рукописа: „Невидљива Рука Спаса“. Душка Ристић,  ауторка првенца нам, несебично, указује на Прави пут и своје „Вјерују“! Чак и у тренуцима када римује стихове, да би постигла ритам и атмосферу у песмама, нас, читаоце разнежује однос према свему што је хармонично презентовано у овом, изузетно занимљивом, првенцу. Са љубављу и емпатијом, писати данас поезију могу само (нај)осећајн(иј)е душе високог морала, спуштене из астралнога и у тело под срце једне племените жене – Мајке, која ју је носила и родила, баш као што се и она потврдила као здрава Мајка и родитељ своје биолошке деце. А ово ће духовно „чедо“ бити њено треће, иако првенац између корица. Надам се да ће и читаоци препознати све квалитете и вредности, способне младе жене која, доста спретно и мудро, економише својим изразом…

Због тога сам одлучио дати „green light“ њеном рукопису: „Невидљива Рука Спаса“Поетском првенцу  Богољупке душе!

 

 

 

 

Сенахид  Незировић,

члан Удружења књижевника Републике Српске и ДКБ-а

  1. септембра, 2024.

(Дан отварања 29. Међународног сајма књиге у Бања Луци, Република Српска)

 

 

О Dejan Spasojević

Проверите и

Из штампе је изашла збирка кратких прича “ ДАН ЈЕ МОГАО ДА ПОЧНЕ“ Жељке Аврић

ОБИЉЕ НА ТРПЕЗИ САЖЕТОСТИ   (Над збирком кратких прича Дан је могао да почне Жељке …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *