У издању АСоглас издаваштва из Зворника објављена је књига “МОЈ ТАТА ВРЕДИ ЗЛАТА“ ауторке Радмиле Шиник.
Рецензенти: проф. Коча Говедарица, Новица Телебак Тени
Књига је штампана у истоименој штампарији у Зворнику.
Рецензенти
Радмила Шиник: Мој ТАТА вриједи злата
или наставак лирског родослова
Пјесникиња Радмила Шиник припремила је другу књигу дјечије поезије коју је њежно насловила: Мој ТАТА вриједи злата и тако наставила лирске минијатуре из прве пјесничке књиге: Пишите МАМА великим словом.
* У првом сусрету са овим пјесничким остварењима наметнуло ми се увјерење да то пјесникиња Радмила Шиник пише особен лирски родослов у коме су руковети пјесама посвећени невиности дјечијег свијета и одрастања, стасања и разумијевања и лирске минијатуре које су слика природе, а све то дјелује као својеврсан лирски дитирамб.
Овакав тематски избор и посвећеност свијету дјетињства драгоцјен је тим више што се чини да сада нису тако честе збирке пјесама за дјецу.
То што су у насловима пјесничких збирки ТАТА и МАМА случајним сплетом догађања,непосредан су допринос одбрани родитељства,одбрани чистоте језика пред налетом боркиња за родну равноправност и чување чисте језичке традиције у именовању професија по мјери природног и граматичког рода.
*
На крају ,ако бисмо тражили лирску генезу дјечије поезије Радмиле Шиник и њен пјеснички завјет из српског лирског насљеђа, можда је то највише садржано у стиховима Љ. Ршумовића:
Другарство је лична карта
Коју свако срце има
То је онај грумен злата
Што нам сија у грудима.
У томе је магија и љепота поезије Радмиле Шиник, а ми очекујемо наставак њеног лирског родослова.
проф. Коча Говедарица
Дјеца су читаоци али и “рецензенти“ својих књига. Ми слутимо а дјеца осјећају и знају шта воле и желе.
Радмила је одабрала најтежи облик стварања, углавном, “о дјеци“ али “за дјецу“.
Они ће је препознати по искрености, топлини па.чак, и по начину казивање не робујући било којој форми, а самим тим ће је баш они издвојити и прихватити. Даље од тога не треба ићи…
Једног старог, познатог дјечијег пјесника су питали: “Како се пише поезија за дјецу?“ а он је кратко одговорио: “Исто као за осрасле, само мало теже и боље!“
Пјесник, Новица Телебак -Тени