Из штампе је изашла збрика пјесама “ИСЕЧАК ВЕЧНОСТИ“ аутор Хаџи Иван Милановић, прота јасички

РЕЦЕНЗИЈА

 

НЕБЕСКИ СЈАЈ ХАЏИ ИВАНОВЕ ЛИРЕ

 

„О, како бих желео да сте сви песници! Без стваралачког надахнућа тешко је про- живети један једини дан како приличи хришћанину“, рекао је архимандрит Софроније (Сахаров).

Збирка песама „Исечак вечности“ јаси- чког проте хаџи Ивана Милановића је доказ да ко хоће да постане хришћанин најпре треба да постане песник, како је рекао Свети Порфирије Светогорац.

Љубав је језик његовог стварања и по- кретач његовог језика (Исечак вечности, Звезда Даница). Те песме су мале духовно- поетске шкољке пуне бисерја смисла и ле- поте. Свака је по једно киптаво врело чед- ности. Из њих веје благи поветарац Светога Духа. Оне су кадре да чудотворе у човековој души. Као да је само небо те песме одапело као стреле не би ли свако срце раниле љу- бављу Божјом.

Ова збирка је христочежњиво трагање кошуте-душе за Извором Воде Живе тј. Богом. Зато међу најбоље песме спадају баш оне упућене Богу (Кoшута, Трептај, Одсјај Љубави, Нектар Сунца, Оно време…).

То је молитвена поезија, а молитва је, заиста, језик Царства Небеског. „Кад песници изгубе веру онда ће доћи и смак света“, рекао је један мудрац. Истина, проти Ивану није на врху пера већ на дну срца. Његове су речи изнутра опточене вечно- шћу. Пазимо! Из њих као да нам говоре хиљаде његових предака. Чујмо их. Што је јасички Орфеј ближи коренима то је ближи звездама. Враћање коренима није закопавање у земљу већ пречица до небеса.

Стихови: „Христе, заносни. Сјаје помисли мојих, пламеном звезда што у оку сјаш…“ су толико свевремени, дубоки и све- човечански.

Човек не казује реч већ реч човека. Од малог до великог човека је много, а од великог до малог само једна реч. „Више вре- ди нечија једна реч но нечији цео век“, каже наш народ. Отац Иван нас подсећа на светињу људске речи и да човек вреди ко- лико и његова реч.

 

Срби су песнички народ, а песници вође народа, па ипак бити човек је веће него би- ти песник, а чојство је управо оно што по- злаћује ову поезију.

Савремена поезија је постала синоним за нешто нејасно, често заклон и за неписмено. Песма је престала да буде радост за читаоца. Понижава га својом нејасношћу и оптужује да јој није дорастао. Мањак свести се проглашава за вишак памети, а недостатак стида за предност и савршенство. Поезија оца Ивана је, супротно овоме, управо радост за читаоца и чуварка стида у нама, тог јединог сјаја који озарује људско лице, а стид ће по речима Андреја Тарковског „спасити свет“. „Кад нестане стида нестаће и света“, благовести пустињак лелићки, Свети Николај Жички.

Ова збирка је протин мали сузарник туге, али и радости. Читање ових песама је непрестано чишћење срца и повратак душе у чистоту.

„Питомо и мирно стање души даје се утехама химни“, каже Свети Василије Велики.

 

Читајући песме јасичког химнографа имате осећај као да вам је нежна небеска рука ставила коцку шећера у душу.

Те песме су најбољи васпитач за Литургију.

Прота Иван нам је доказао да Јасика можда јесте провинција у односу на Бео- град, али није у односу на небо.

Збирку нам поклања попут неке завет- не чудотворне иконе.

Хвала му.

 

Вукосав Илић, књижевник

 

 

О Dejan Spasojević

Проверите и

U PRIPREMI ZBIRKA PJESAMA “ MOJ MALI SVIJET“ Violete Malikanović

SIGURAN LET NA KRILIMA POEZIJE   U svom poetskom prvencu “Moj mali svijet”, pesnikinja Violeta …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *