Нестајање села, обичаја и традиције главне су теме романа „Међа“ чији је аутор Младен Марковић. Замишљена линија између имања је за сељака најважнија и њена одбрана је кључна за опстанак и живот, речено је на промоцији ове књиге која је одржана у Центру за културу и информисање.
Прича романа „Међа“ нас води у средину прошлог вијека када је село било живо и богато. Живописне слике сеоског рада, сталног трвења око међа и имања, борба за останак на своме и истрајност сељака указују на друге и другачије вриједности од данашњих.
Марковић је, поред обичаја, биљежио и старе ријечи како би их кроз ликове из романа сачувао.
Каже да је у роману приказан типични балкански карактер.
„Поред тога што наслов указује, међа је и суров приказ урушавања и нестајања села. Типична прича о селу половином прошлог вијека која прати двије породице, њихове судбине које завршавају трагично. Преко два главна лика извео сам закључак који ће се допасти читаоцима. На неки начин, моћи ће да тај живот упореде са својим селима, међама и мјестима у којима живе“, рекао је Марковић.
Дејан Спасојевић, директор зворничке издавачке куће „Ас оглас“ која је објавила књигу каже да је описан живот на селу каквог више нема.
„Пажљивом читаоцу ће свако ново читање открити нове моменте. Наизглед прости описи и просте реченице ипак крију поруке о слободи, о међама од којих неке дијеле, а неке спајају. Није толико до међа колико је до људи. Писац задире у психологију људи, њихове односе и сурова правила која су владала на селу. Сачувао је од заборава једно вријеме“, закључио је издавач.
Поред прозе, Младен Марковић пише и поезију. Ради као професионално војно лице у Сарајеву.
Новинар: Владимир Пантовић