Биографија са библиографијом аутора
Биљана Димчић је дипломирала новинарство и комуникологију на београдском Факултету политичких наука 2005. године. У току студија усавршавала је уметност говора у информативној редакцији отвореног програма Радио Београда (култне радио емисије ,,У овом тренутку“ и ,,У средишту пажње“), где је и дипломирала на теми „Информативна функција Првог програма Радио Београда“ код некадашњег главног и одговорног уредника др Радета Вељановског. Након новинарског посла, уследио је ангажман у кабинету тадашњег министра Слободана Лаловића, постављеног за Министарство рада, запошљавања и социјалне политике у Влади Републике Србије, као стручни сарадник из области односа с јавношћу, приређујући телевизијске емисије у вези са изборном кампањом кабинета министра и министарства у целини. Такође је водила послове комуникација на реномираном приватном Факултету информационих технологија, који егзистира у саставу београдског Универзитета „Метрополитан“. Запажени су њени резултати као консултанта у стручним анализама за SDC – Swiss Agency for Development and Cooperation на југу Србије.
Биљана Димчић је била координатор на државном пројекту за изградњу аутопута код Грделице, Владичиног Хана, Врања под управом грчке корпорације „Терна“. Активан је члан Друштва за оболеле од МС-а ширећи информације у вези са иновативним терапијама на рентабилним националним медијима.
Б. Димчић учествује у изградњи и промовисању Националног савета руске националне мањине као легитимног тела за управљање културним пројектима на националном и међународном нивоу попут промоције монографије „Блистави умови Србије.“
Ауторка је књиге новинарске приче – „Разговори“, у којој се могу пронаћи, интервјуи са популарним личностима попут кантаутора Кемала Монтена, онда музичара Владе Дивљана, новинара светских телевизијских мрежа Аљоше Миленковића, врхунског глумца Небојше Дугалића и других.
За прву књигу стихова рецензију је урадио сонетиста из Крагујевца Саша Мићковић, а нова поема ,,Кад пожелиш да се вратиш” обогаћена је фотографијама из Француске. У овој посве необичној књизи, завршну реч је имала наша истакнута књижевница Мирјана Штефаницки Антонић. О интервјуима, као специфичном новинарском жанру са елементима репортерског извештавања, са популарним и медијски експонираним личностима, оцену је, такође, дала политиколог за новинарство и комуникологију Марија Петруљевић. Почаствовани гост последњег поетског спектакла је, свакако, светски уметник из Париза, господин Casamia, дугогодишњи стваралац уметничког израза уз помоћ нових медија, користећи фотографију као начин изражавања у модерном добу. Michel Casamia је директор фотографије сопственог бренда и сарадник светских модних магазина попут Vogue, Elle, Cosmopolitan … Такође је изврсном фотографијом овековечио наступ популарне џез певачице и пијанисткиње Krall.
Трилогија ,,У причи” обележиће 2020. годину и за ову књигу, наш истакнути и надасве најпревођенији књижевник Зоран Богнар, каже да је ,,заводљиви триптих сачињен од разговора, стихова и фотографија који на посебан начин комуницирају и представљају јединствен пут сведочења Биљане Димчић.” У припреми је први роман ,,Срна у Петерхофу” који прати савремене феномене у царској Русији и узбудљиво дира у психолошку границу темељних људских вредности.
Врхунац књижевног стваралаштва доживеће њена поетска бравура под вођством З.Богнара „Зли Сни“ у издању реномиране београдске издавачке куће „Нова поетика“.
Активан је члан у Удружењу књижевника Србије које је у 2023. години одобрило објављивање трокњижја „У причи“ и стало испред овог дела као издавач, дајући притом књижевну и стручну подршку за објављивање књиге.
КЊИГЕ И РАДОВИ
-Analiza UZIP NIŠ, SDC – Swiss Agency for Development and Cooperation, 2012.
-Разговори, књига интервјуа, ,,Народни универзитет“, Врање“, 2014.
-Осврт на поезију Биљане Димчић, Саша Мићковић, недељник ,,Недељник“, Београд, 2016.
-,,Поноћни трептаји“, поезија, ,,Панпублик“, 2017.
-Зборник пјесама и кратких прича, АСоглас, 2017.
-,,Кад пожелиш да се вратиш“, колаж песама и фотографија, ,,Народни универзитет“, Врање, 2018.
-,,У причи“, трилогија, И.О.С. 2020.
-,,Блистави умови Србије“, ,,Асоглас“, портал и издавачка кућа, 2015-2020
-Монографија ,,Блистави умови Србије“, издавач Руска библиотека – Панчево Национални савет руске националне мањине у Србији, 2021.
-,,Благослов речи 2“, Мирјана Штефаницки, Прометеј, 2018.
-,,Књига о књигама“, Мирјана Штефаницки, Прометеј, 2021.
-,,Његошев венац“, Уметнички хоризонт – Саша Мићковић, 2018.
-,,Бешеновска приношења“- Зборник поезије манастира Бешеново на Фрушкој Гори, 2018.
-Часопис за културу и уметност ,,Звездани колодвор”, Зорица Тијанић, 2015-2020.
– „У причи“ – трокњижје – издавач ,,Удружење књижевника Србије“, председник УКС Милош Јанковић, 2023.
ТЕКСТОВИ И ИЗЈАВЕ ЗА МЕДИЈЕ
-магазин ,,Статус“, репортаже, главни и одговорни уредник Славиша Лекић, 2008.
-политички магазин, ,,Врањске“, новинар Горан Антић, 2014.
-,,Wannabe Magazine“, најава о промоцији књиге ,,Разговори“, уредник Јована Катић, 2014-2015.
-радио емисија Јутарњег програма ,,Ухвати дан“, Радио Београд Први програм, новинар Чедомир Савковић, 2015.
-ОК радио, регионални портал вести, новинар Слађана Тасић, 2015.
-Belgrade Art Show, перманентно медијско присуство, креатор Павле Кнежевић, 2017-2019.
-RTS1, репортерска емисија ,,Гост“, новинар и уредник Милан Поповић, 2017.
-Портал ,,Врањске“, тект о књизи ,,Кад пожелиш да се вратиш“, новинар Славомир Костић, 2018.
-Портал ,,Врањске“, најава за нову трилогију ,,У причи“, новинар С. Костић, 2020.
-Руски Архив, тромесечни часопис, главни и одговорни уредник Милован Ћурчић, 2020.
-Портал „Vranjenews“ – аналитички извештај о монографији ,,Блистави умови Србије“ са освртом на целокупно стваралаштво у Резимеу књиге и ретким фотографиојама, типичним за монографско дело, уредник и власник портала Дејан Димић, 2021.